Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/siecmilosci.pl/includes/menu.inc).

Czego nie może zająć komornik?

  • Posted on: 8 January 2023
  • By: addmean
Egzekucja z przedmiotów ruchomych to jeden z przeważnie stosowanych sposobów na odebranie finansowych należności od zadłużonej osoby na rzecz wierzyciela.


W praktyce zdarza się często, że komornik prowadząc takową egzekucję, zajmie w poczet długu przedmiot (na przykład czterokołowiec) będący własnością nie zadłużonej osoby, lecz pewnej innej osoby, od której dłużnik przykładowo go wynajął. Czy egzekutor może zająć rzecz należącą do osoby trzeciej? Co istotnie zająć może egzekutor?


Towar na półce sklepowej
Author: C x 2
Source: http://www.flickr.com




Komornik sądowy na pewno będzie miał prawo zająć rzecz znajdujących się "we władaniu" osoby zadłużonej. Znaczy to, że egzekutor nie zbada stanu prawnego obiektu, ale ma obowiązek stwierdzenia, czy osoba zadłużona daną rzeczą "włada". Nie jest dlatego istotne, czy zajęte obiekty są własnością osoby zadłużonej. "Władanie" jest terminem zaczerpniętym z kodeksu cywilnego - oznacza tyle - iż władający daną rzeczą używa jej. Może to uczynić, gdy rzecz znajduje się w jego domku, garażu, składzie albo innym miejscu. W każdym mieście, w którym znajduje się sąd, działa kancelaria (sprawdź też: adwokat gdańsk) komornicza Tarnowskie Góry nie są tu wyjątkiem. Komornik będzie miał prawo wejść do domu właściciela w czasie jego nieobecności.


Do tego, dopuszczalne będzie zastosowanie przez windykatora środków przymusu celem sforsowania trudności uniemożliwiających dojście do pomieszczeń czy też do domku dłużnika i to nawet wtenczas, gdy znajdują się one wewnątrz większego obiektu przynależącego do "osoby trzeciej". Pozwolenie na to będzie wymagać jednak zachowania ze strony windykatora warunku posłużenia się środkami adekwatnymi do natrafionych na miejscu trudności.